Jak na údržbu umělého trávníku aneb 3 nejčastější chyby

Posted in Top odkazy.

Během letních měsíců se spousta z nás snaží doladit formu do plavek, a tak je každé druhé venkovní hřiště plné běhajících nadšenců, kteří co pár minut kontrolují, jestli ta "pneumatika" na břiše už náhodou nezmizela. Stejně tak je ale třeba kontrolovat formu umělých povrchů, které jsou v tomto období namáhány více než kdy jindy.

Jste majitelem takového sportoviště? Zamyslete se, jestli se o trávník dostatečně staráte a podívejte se rovnou na tři nejčastější chyby, kterým byste se při pravidelné údržbě měli vyhnout...

CHYBA Č. 1 : Použití nesprávného nářadí

Likvidace hrubých nečistot je základem údržby každého umělého trávníku. Prach, listí, mech a další nežádoucí předměty je potřeba pravidelně odstraňovat, aby nedošlo k poškození povrchu. Použitím nesprávného nářadí si ale majitelé bohužel v mnoha případech sportoviště ničí mnohem více. Jak by tedy údržba měla vypadat a čemu se raději vyvarovat?

Základem je důkladné zametení všech nečistot. Po mechanickém uvolnění je vhodné použít fukar pro odfouknutí přebytečných věcí mimo plochu umělého trávníku, odkud už je bez problému odmetete pryč, popř. vysajete jakýmkoliv výkonnějším vysavačem. V případě velkých kusů jako jsou nánosy listí či plevelu a mechu je čištění složitější a je nutné trávník zamést několikrát za sebou nebo nečistoty odstranit ručně. Pokud se jedná o rozlehlejší plochy, zvažte použití chemických prostředků nebo využití služeb specializované firmy, která se údržbou umělých trávníků zabývá.

Na trhu je dnes nepřeberné množství kartáčů určených přímo pro tyto účely, v žádném případě nepoužívejte hrábě, lopatu nebo další nástroje, které k tomu nejsou určené. Mohlo by dojít k nenávratnému poškození vláken a tím snížení funkčnosti a životnosti celého povrchu.

Specializované čištění umělého trávníku

CHYBA Č. 2 : Mokré zametání

Co se týče zametání, nebývá problémem jen použití špatného nářadí, ale také provádění údržby “umělky” za špatných podmínek. Vždy proto počkejte na suché počasí. Vlhký nebo mokrý trávník může při zametání vytvořit chuchvalce nečistot, které přebytečnou špínu zanesou ještě hlouběji mezi vlákna trávníku a je pak mnohem složitější je odstranit. Často také při jejich hrubém přemisťování dochází k lámání a křivení jednotlivých vláken, což opět snižuje celkovou funkčnost sportoviště.

CHYBA Č. 3 : Nepřiměřené dosypávání

Po dokončení čištění je doporučováno provést ochranný zásyp trávníku, který vyplní prázdná místa. Ta se objevují nejčastěji v pokutových územích, odkud se materiál opakovaně roznáší do jiných částí. V případě, že odhalíte nedosypaná místa, je nutné materiál co nejdříve doplnit, abyste zabránili poškození povrchu.

Nesnažte se tomu předcházet preventivním přesypáním těchto míst, to může vlákna poničit stejně jako případné nedostatečné dosypání.

Před zásypem umělého trávníku je dobré si také zjistit, zda materiál neobsahuje látky, které by mohly změnit požadované vlastnosti povrchu.


Více informací o údržbě, čištění a revitalizaci umělých trávníků a hřišť najdete na webu http://goldreturn.cz/.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit